Ako si správne vybrať Stand Up PaddleBoard (SUP)

SUP

Stand up paddle boarding (SUP) ponúka niečo pre každého. Môžete sa vydať na relaxačnú jazdu na pokojnom jazere alebo naskočiť na vlny v oceáne. Alebo by ste si možno chceli zacvičiť SUP jogu alebo si „zamakať“ rýchlym pádlovaním. Nech sú vaše ambície akékoľvek, kľúčom k vášmu pôžitku je mať správnu dosku. V tomto sprievodcovi si zopakujeme hlavné body, na ktoré musíte myslieť pri výbere dosky.

Aby ste našli ten správny paddle board pre vás, zvážte, ako ho budete používať, ako sa prispôsobí vášmu telu a ako chcete, aby sa správal na vode. Kľúčovými bodmi rozhodovania bude tvar dosky , získanie správneho objemu a kapacity , ako aj správna dĺžka , šírka a hrúbka . Či si vyberiete pevnú alebo nafukovaciu dosku, bude do veľkej miery závisieť od toho, ako ju budete prepravovať a koľko úložného priestoru máte. Následne zvážite plutvy dosky a všetky doplnky alebo príslušenstvo, ktoré vám vyhovuje.

Typy trupu SUP

Trup, alebo telo paddleboardu hrá hlavnú úlohu pri určovaní výkonu dosky vo vode. Väčšina SUP má buď zaoblený trup alebo špicatý trup. Existuje niekoľko typov s hybridným dizajnom, ktoré kombinujú najlepšie atribúty každého z nich.

Z tohto dôvodu je rozumné vybrať si typ trupu podľa toho, ako plánujete používať dosku.

Zaoblený trup

Zaoblený trup je plochý a široký, podobný surfovacej doske. Je navrhnutý tak, aby jazdil na vode a bol veľmi dobre manévrovateľný. Dosky so zaobleným trupom sú dobrou voľbou pre rekreačné pádlovanie, surfovanie, SUP jogu a divokú vodu.

Špicatý trup

SUP so špicatým trupom majú špicatý nos alebo prednú časť podobne tvarovanú ako kajak alebo kanoe. Trup prerezáva vodu a tlačí ju okolo nosa do strán, aby sa zlepšila účinnosť a vytvorila sa rýchla a hladká jazda. Efektívnosť výtlaku trupu vyžaduje menšie úsilie ako pri zaoblenom trupe na pádlo, čo vám umožňuje prejsť na väčšie vzdialenosti pri vyšších rýchlostiach. Tieto dosky sú síce dosť rýchle, ale horšie ovládateľné. Tieto dosky sú preferované na kondičné, rýchlostne pádlovanie alebo na presun na väčšie vzdialenosti.

Pevné vs. nafukovacie SUP

Pevné SUP

Väčšina pevných dosiek má jadro z peny EPS, ktoré je obalené skleným vláknom a epoxidom. Ide o pomerne ľahkú, odolnú a cenovo dostupnú konštrukciu. Uhlíkové vlákno je ľahšia a tuhšia možnosť, ale je tiež drahšia. Plastové SUP sú cenovo dostupnejšie, ale sú veľmi ťažké a nemajú výkon ako iné materiály. Niektoré SUP obsahujú ľahké drevo pre krajší vzhľad.

Charakteristika:

 • Pevné dosky ponúkajú najlepší výkon na vode. Pohybujú sa rýchlejšie, hladšie a s menšou námahou ako nafukovačka.
 • Pevná doska je o niečo pevnejšia ako nafukovacia doska, z tohto dôvodu môže poskytnúť stabilnejší pocit, najmä pri jazde na vlnách. Pevné dosky majú tiež tendenciu jazdiť nižšie vo vode, čo môže tiež vytvoriť stabilnejší pocit.
 • Pevné SUP môžu zaberať veľa miesta. Ak máte dostatok úložného priestoru a vozidlo, ktoré ho dokáže prepraviť, potom je pevný SUP dobrou voľbou.
Nafukovacie SUP

Nafukovacie SUP majú vonkajší povrch z PVC s konštrukciou typu drop-stitch, ktorá vytvára vzduchové jadro. Dodávajú sa s pumpou na nafukovanie dosky a úložným vakom, keď sa doska nepoužíva. Kvalitný nafukovací SUP je navrhnutý tak, aby sa dal nafúknuť na 12–15 PSI na štvorcový palec a pri úplnom nafúknutí by tak mal byť veľmi tuhý.

Charakteristika:

 • Ak bývate v malom dome, alebo byte, možno nemáte miesto na veľkú masívnu dosku. Nafukovacie SUP sú po vyfúknutí kompaktné a dajú sa ľahko uložiť do malých priestorov, ako je skriňa alebo kufor auta.
 • Ak sa chystáte na výlet alebo naskakujete do lietadla, môžete si vziať so sebou svoj nafukovací SUP a po príchode do cieľa si zapádlovať. Nafukovačku zbalenú v úložnej taške môžete skontrolovať v lietadle alebo uložiť do vlaku, autobusu alebo auta. Väčšina úložných tašiek má popruhy na batoh pre ľahké prenášanie.
 • Ako raft alebo nafukovací kajak, nafukovací SUP je vhodnejší na zvládanie nerovností o skaly a polená ako pevná doska.
 • Na SUP jogu  si nemusíte zaobstarať nafukovačku, ale bývajú o niečo mäkšie ako pevné dosky, vďaka čomu sú pohodlnejšie na jogové pozície.

Objem a hmotnosť SUP

SUP doska musí vyhovovať vašej veľkosti. Ak doska nevytlačí správne množstvo vody pre vašu váhu, nebudete mať dobrú oporu a doska sa môže zdať nestabilná. Objem dosky a nosnosť sú dva faktory, ktoré ovplyvňujú, ako stabilne sa budete cítiť a ako dobre bude doska jazdiť po vode.

Objemová a hmotnostná kapacita je určená dĺžkou, šírkou a hrúbkou dosky. Výrobcovia SUP kombinujú tieto tri rozmery rôznymi spôsobmi na dosiahnutie rôznych výkonnostných charakteristík (viac informácií nájdete v častiach SUP Dĺžka, Šírka SUP a Hrúbka SUP v tomto článku).

Objem: Objem  paddleboardu, vyjadrený v litroch, udáva schopnosť dosky plávať s hmotnosťou na nej. Čím vyšší je objem, tým väčšiu váhu doska unesie.

Nosnosť:  Každý paddleboard udáva nosnosť jazdca, ktorá je uvedená v kilogramoch v špecifikáciách. Poznať nosnosť je dôležité, pretože ak ste príliš ťažký na dosku, bude jazdiť nižšie vo vode a pádlovanie bude neefektívne. Keď premýšľate o nosnosti, zvážte celkovú hmotnosť, ktorú na dosku umiestnite, vrátane vašej telesnej hmotnosti a hmotnosti akéhokoľvek vybavenia, jedla a pitnej vody, ktoré si so sebou vezmete.

Objem a nosnosť vo vzťahu k typu trupu: Väčšina dosiek s oválnym trupom je veľmi zhovievavá, takže pokiaľ ste pod nosnosťou, doska vám bude dobre fungovať. Pri SUP so špicatým trupom sú však objemové a hmotnostné kapacity dôležitejšie. Výrobcovia SUP trávia veľa času určovaním najefektívnejšej polohy pre tieto dosky na vode. Ak prevážite ostrú dosku a spôsobíte, že klesne príliš nízko, bude sa ťahať a bude pomalá. Ak ste na dosku príliš ľahký, dostatočne ju nepotopíte a doska vám bude pripadať ťažká a ťažko ovládateľná.

Dĺžka SUP

Dĺžka dosky hrá hlavnú úlohu pri určovaní toho, ako sa s doskou manipuluje. Vo všeobecnosti sú dlhšie dosky rýchlejšie ako kratšie dosky, ale kratšie dosky sú lepšie manévrovateľné. Pri rozhodovaní o tom, akú dĺžku SUP kúpiť, majte na pamäti zamýšľané použitie:

 • Krátke dosky (do 10′ / 300 cm) sú  vhodné pre surfovanie alebo deti. Tieto dosky majú takmer vždy zaoblený trup. Krátke dosky sú lepšie manévrovateľné ako dlhé dosky, vďaka čomu sú skvelé na surfovanie na vlnách. Dosky navrhnuté špeciálne pre deti sú zvyčajne dlhé približne do 8 ‘ / 240 cm.
 • Stredné dosky (10′ až 12′ / 300 cm až 360 cm ) sú ideálne pre všestranné použitie a pre SUP jogu. Väčšina z týchto dosiek má zaoblené trupy, ale niekedy nájdete aj SUP so špicatým trupom v tejto dĺžke.
 • Dlhé dosky (12’6” / 380 cm a vyššie) sú skvelé na rýchle pádlovanie a túry na veľké vzdialenosti.  Väčšina dosiek v tomto rozsahu veľkostí sú SUP s špicatým trupom. Sú rýchlejšie ako krátke a stredné dosky a majú tendenciu ísť rovnejšie. Ak máte záujem o rýchle pádlovanie alebo cestovanie na dlhé vzdialenosti, budete pre vás tento typ dosky vhodná alternatíva.

Pri výbere dĺžky je užitočné pochopiť, ako súvisí s objemom a nosnosťou. Dlhšia doska môže zväčšiť objem a kapacitu, vďaka čomu bude pôsobiť stabilnejšie a umožní vám preniesť na doske viac (šírka a hrúbka sú tiež faktormi objemu a kapacity; pozrite si časti Šírka a hrúbka SUP v tomto článku) .

Zvážte aj dĺžku dosky vzhľadom na váš typ auta, situáciu v domácom sklade a dĺžku chôdze na pláž alebo breh (dlhšie dosky sa ťažšie prenášajú, najmä na veterných miestach).

Šírka SUP 

Šírka je ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje, ako sa s doskou manipuluje. Širšia doska bude vždy stabilnejšia ako doska úzka, ale pamätajte na to, že široká doska môže byť pomalšia a ak je pre vás doska príliš široká, bude ťažké pádlovať. SUP sa vyrábajú v šírkach od približne 25 palcov do 36 palcov, aby vyhovovali rôznym potrebám.

Pri výbere toho, aký široký by mal byť váš SUP, myslite na typ pádlovania, ktorý robíte, typ vášho tela a úroveň schopností:

 • Typ pádlovania:Ak sa chystáte na dlhé túry, ktoré si vyžadujú mať so sebou ďalšie vybavenie, ako je chladnička na jedlo a stan, vyberte si širšiu dosku, aby ste mali viac úložného priestoru. To isté platí, ak robíte SUP jogu; doska so šírkou 31 palcov alebo viac vám poskytne priestor a stabilitu na robenie póz. Užšie dosky sú na druhej strane rýchlejšie a lepšie manévrovateľné, vďaka čomu sú voľbou medzi pretekármi a surfistami.
 • Typ postavy:Skúste prispôsobiť šírku SUP svojmu typu postavy. Vo všeobecnosti, ak ste menšia osoba, choďte na užšiu dosku a ak ste veľký, choďte na širšiu dosku. Je to preto, že menšia osoba môže vo všeobecnosti nájsť rovnováhu na úzkej doske, zatiaľ čo väčšia osoba môže mať problém. Taktiež, ak postavíte menšiu osobu na dosku, ktorá je pre ňu príliš veľká, musí sa nešikovne natiahnuť do strany, aby dostala pádlo do vody, čo má za následok neefektívny záber.
 • Úroveň schopností: Ak ste veľa pádlovali, možno vám bude vyhovovať užší a rýchlejší SUP. Niekto úplne nový v SUP však môže uprednostniť trochu extra šírku, aby sa mohol cítiť bezpečnejšie.

Rovnako ako v prípade dĺžky, šírka ovplyvňuje celkový objem a nosnosť, takže pri výbere šírky pamätajte na to. Ak ste napríklad určili požadovanú dĺžku na základe typu pádlovania, ktoré chcete vykonávať, môžete si vybrať šírku (a/alebo hrúbku; pozrite si časť Hrúbka SUP v tomto článku), ktorá vám poskytne vhodný objem dosky. a nosnosť.

Hrúbka SUP 

Po nájdení dosky s dĺžkou a šírkou, ktorá dáva najväčší zmysel pre vás a váš štýl pádlovania, zvážte tretí faktor: hrúbku dosky. Hlavným dôvodom na zváženie hrúbky paddleboardu je to, ako ovplyvňuje celkový objem a nosnosť. Ak sa pozeráte na dve dosky rovnakej dĺžky a šírky, ale rôznej hrúbky, hrubšia doska má väčší objem ako tenšia a čím väčší je objem, tým väčšiu váhu unesie.

Tu je návod, ako môžete použiť hrúbku: Rozhodli ste sa, že chcete dlhú, tenkú dosku so špicatým trupom na rýchlu plavbu na stojatej vodnej hladine. Ak ste menšia osoba, výberom tenkej dosky bude celkový objem dosky nižší, aby ste dosku správne zaťažili pre čo najefektívnejší výkon.

Plutvy SUP 

Plutvy dodávajú paddleboardu ovládateľnosť a stabilitu. Vo všeobecnosti platí, že väčšie plutvy so širšími základňami a dlhšími prednými okrajmi budú poskytovať väčšiu stabilitu ako menšie plutvy. Na druhej strane menšia plutva poskytuje lepšiu manévrovateľnosť. Väčšina plutiev je odnímateľná, takže ich môžete vymeniť a zložiť na uskladnenie.

Existuje mnoho rôznych možností, ako sú plutvy nakonfigurované na spodnej časti vášho SUP. Niektoré populárne konfigurácie plutiev SUP zahŕňajú:

Jedna plutva:  Mnohé SUP obsahujú jedinú plutvu umiestnenú vo finboxe a zaistenú maticoo so skrutkou alebo poistným mechanizmom. Plutvový box má kanálik na posúvanie plutiev tam a späť. Jedna plutva poskytuje dobré udržiavanie rovného smeru a stability, vďaka čomu je dobrou voľbou pre pádlovanie na stojatej vode.

3-plutvové nastavenie:  Tiež nazývané ako thruster, toto nastavenie podporuje priame jazdu na stojatej vode a ponúka dobrú kontrolu pri surfovaní. Všetky tri plutvy sú zvyčajne približne rovnakej veľkosti.

Nastavenie 2+1:  Táto konfigurácia obsahuje väčšiu stredovú plutvu s menšou plutvou na každej jej strane. Toto je bežné nastavenie na SUP navrhnutých na surfovanie. Vďaka výbornej stabilite toto nastavenie vhodné pre začiatočníkov. Nevýhodou je väčší odpor, nižšia rýchlosť.

Plutvy pre nafukovacie SUP:  Nafukovacie SUP môžu mať akúkoľvek z uvedených konfigurácií plutiev. Čo ich odlišuje, je to, že majú buď flexibilné gumené plutvy pripevnené k doske, alebo odnímateľné polotuhé plutvy.

SUP doplnky a príslušenstvo

V závislosti od toho, ako plánujete používať svoj SUP, možno budete chcieť hľadať dosku s ďalšími funkciami, ako napríklad:

 • Elastické popruhy / upevňovače:Niekedy sa nachádzajú na prednej alebo zadnej strane dosky, tieto strečové popruhy alebo uväzovacie miesta sú skvelé na zaistenie vodeodolných vakov a chladiacich boxov.
 • Upevňovacie body / držiaky:Niektoré dosky majú špecifické upevňovacie body pre držiaky rybárskych prútov, sedadlá, fotoaparáty a ďalšie. Toto príslušenstvo sa zvyčajne predáva samostatne.

Pádlo: Pádlo na SUP vyzerá trochu ako natiahnuté pádlo na kanoe s listom v tvare slzy, ktorý sa nakláňa dopredu pre maximálnu efektivitu pádlovania. Správne pádlo vám po nastavení dlžky bude siahať až po zápästie, keď pádlo postavíte pred seba a zdvihnete ruku nad hlavu.

Pádla sú už s pravidla dodávané ako súčasť balenia. Pri nafukovacích SUP spolu s mechanickou pumpou, vodítkom na uviazanie ( leash ) a sadou na prípadne lepenie.

Správne oblečenie:  V chladných podmienkach, kde je problémom hypotermia, si oblečte neoprénový oblek alebo teple oblečenie. V miernejších podmienkach si oblečte šortky a tričko alebo plavky – niečo, v čom sa dá dobre pohybovať,  čo sa môže namočiť ale aj rýchlo uschnúť.

Plávacia vesta: Podľa vlastného uváženia, odporúča sa.

Nosič na auta:  Pokiaľ nemáte nafukovací SUP, potrebujete spôsob prepravy dosky na vašom vozidle. Existujú špecifické SUP nosiče navrhnuté tak, aby šli na priečniky vášho strešného nosiča, alebo môžete použiť výplň, ako sú penové bloky, a praktické popruhy na pripevnenie dosky k streche vášho vozidla.

zdroj: https://www.rei.com/learn/expert-advice/how-to-choose-a-stand-up-paddleboard.html

Leave a comment